facebook

Експрес-діагностика будівель, пошкоджених унаслідок воєнних дій

Експрес-діагностика будівель, пошкоджених унаслідок воєнних дій

Значна кількість будівель та об’єктів інфраструктури в Україні зазнали серйозної шкоди від воєнних дій. Руйнування житлових будинків, громадських споруд, промислових об’єктів не лише є естетичною чи економічною проблемою, а й створює серйозну загрозу для життя і здоров’я людей.  

За таких умов експрес-діагностика стає критичним етапом у плануванні відновлювальних робіт. Швидко й точно оцінивши стан споруд, можна мінімізувати ризики для людей, оптимізувати ресурси та розробити чіткий план реконструкції чи демонтажу. Для цього необхідне сучасне обладнання й техніка та, звичайно ж, досвідчені фахівці.

Про методи діагностики пошкоджених будівель і сучасне обладнання для цього читайте далі в статті.

Законодавчі вимоги до порядку й методики обстеження будівель

Для вдосконалення процедури обстеження будівель, які вже прийняті в експлуатацію, але зазнали пошкоджень унаслідок воєнних дій, Кабінет Міністрів вніс зміни до «Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва» (Постановою від 5 квітня 2022 року № 423). Варто зазначити, що Порядок застосовується для обстеження пошкоджених через надзвичайні ситуації, воєнні дії або терористичні акти об’єктів.  

Мета діагностики – оцінити технічний стан будівельних конструкцій. Таке оцінювання охоплює огляд будівлі, виявлення, вимірювання й документальну фіксацію видимих дефектів та прихованих пошкоджень. Її результати дають змогу прийняти рішення про доцільність виконання відновлювальних робіт, а також придатність будівлі до подальшої експлуатації.

Види пошкоджень і етапи їх діагностики

Серед численних руйнувань та ушкоджень споруд, які можна визначити одразу, провівши візуальне оцінювання, найнебезпечнішими є приховані дефекти:

  • Тріщини, деформації, внутрішнє розшарування цегляної кладки, що можуть утворитися в результаті дії вибухової хвилі 
  • Знижена носійна здатність залізобетонних конструкцій, спричинена тривалим впливом високотемпературного полум’я
  • Втрата вогнестійкості бетону з подальшим руйнуванням конструкції внаслідок тривалої пожежі

Попереднє оцінювання стану об’єкта передбачає:

  1. Візуальне обстеження: дає змогу попередньо визначити й оцінити технічний стан носійних будівельних конструкцій та конструктивних частин, систем і мереж. За підсумками огляду приймаються рішення про необхідність детального обстеження. Під час візуального огляду із застосуванням вимірювальних інструментів виявляють видимі дефекти будівельних конструкцій. 
  2. Детальне обстеження: проводиться для більш детального оцінювання технічного стану носійних будівельних конструкцій та виявлення прихованих пошкоджень. Таке обстеження вимагає використання спеціального обладнання.

Компанія ХЛР має у своєму продуктовому портфелі ряд передових рішень для діагностики будівель, споруд і різних будівельних конструкцій відповідно до нормативної бази. 

Рішення для неруйнівного контролю від Screening Eagle

Ультразвуковий тестер Pundit PD8050 – найлегша у світі бездротова ультразвукова система візуалізації з доповненою реальністю та інтерпретацією даних за допомогою штучного інтелекту.

Прилад дає змогу візуалізувати внутрішню структуру конструкції, виявляти об’єкти й дефекти всередині неї за допомогою технології ультразвукового ехо-імпульсу. Тестер забезпечує виявлення пустот, розшарувань, а також дає можливість оцінити однорідність і міцність бетону.

Найповніше рішення на основі напівелемента для швидкого визначення корозійного потенціалу на місці – профометр РМ8500. Прилад дає змогу виявляти зони корозії в залізобетонних конструкціях, досліджувати структурні руйнування, оцінювати корозійний потенціал арматури, довговічність бетону, ефективність корозійного ремонту тощо.

Основні переваги РМ8500:

  • Найшвидший у світі збір даних з використанням спеціальних колісних електродів
  • Неперевершені можливості аналітики й візуалізації даних у реальному часі

Портативний георадар для бетону GP8000 – це швидка й проста перевірка бетону та візуалізація структур за допомогою георадарної технології SFCW. Георадар дає змогу бачити приховані об’єкти всередині бетону, такі як арматура, кабелі, силові канати попередньо напруженого бетону, і дефекти. Прилад використовується для дослідження тротуарів і мостових настилів, для оцінювання якості бетону, під час розміщення неглибоких комунікацій тощо.

Неруйнівний контроль бетону й будматеріалів від James Instruments

Найдосконаліша система для визначення швидкості ультразвукового імпульсу в бетоні, дереві, кераміці й інших крупнозернистих та будівельних матеріалах – це V-Meter MK IV. Прилад дає змогу швидко визначити тріщини, порожнечі, гниль та інші ділянки неоднорідності в досліджуваному матеріалі.

Ультразвуковий контроль можна застосовувати до нових і старих конструкцій, плит, колон, стін, пошкоджених вогнем ділянок, гідроелектростанцій, труб, збірних і попередньо напружених балок, циліндрів та інших бетонних форм.

Система для вимірювання товщини та якості бетону VU-CON представляє новітню технологію ультразвукового аналізу, що допомагає інженеру зазирнути всередину бетону.

Аналізатор можна використовувати для точного неруйнівного вимірювання товщини бетонних плит, а також для визначення внутрішніх дефектів, таких як тріщини, порожнечі та інші дефекти в цегляних конструкціях, де розчин скріплює цегельну кладку. 

«Хімлаборреактив» співпрацює тільки з перевіреними світовими виробниками точного й надійного обладнання для неруйнівного контролю. Звертайтеся до фахівців ХЛР, щоб отримати кваліфіковану консультацію та визначитися з комплексним рішенням для діагностики  споруд і будівель.

Юрій Онанко, 

експерт напряму «Промисловість»

У мене є питання...

Вітаю!

Вам, можливо, буде цікаво:
Захист без компромісів: ХЛР став дистриб’ютором Milla SRL
29 / 11 / 2024
Захист без компромісів: ХЛР став дистриб’ютором Milla SRL
BUDMIX 2024: інновації та досвід для будівельної галузі від ХЛР
27 / 11 / 2024
BUDMIX 2024: інновації та досвід для будівельної галузі від ХЛР
Якість у фокусі: «Хімлаборреактив» на конференції «Індустрія щебеню»
05 / 11 / 2024
Якість у фокусі: «Хімлаборреактив» на конференції «Індустрія щебеню»
LIAS Industry 2024: інновації для розвитку інфраструктури України
17 / 10 / 2024
LIAS Industry 2024: інновації для розвитку інфраструктури України
Запрошуємо на Міжнародну спеціалізовану виставку «Енергетика в промисловості»
14 / 10 / 2024
Запрошуємо на Міжнародну спеціалізовану виставку «Енергетика в промисловост...
Оновлення для Optizen – дослідження стають продуктивнішими
09 / 10 / 2024
Оновлення для Optizen – дослідження стають продуктивнішими
Вітаємо захисників і захисниць!
01 / 10 / 2024
Вітаємо захисників і захисниць!
ХЛР поповнив асортимент обладнання від KNF насосами для промисловості
17 / 09 / 2024
ХЛР поповнив асортимент обладнання від KNF насосами для промисловості