Контроль якості картону: що потрібно знати і яке обладнання використовувати
Вітаю, шановні партнери!
Мене звати Юрій Онанко, я галузевий експерт напряму «Промисловість» ХЛР. Сьогодні на industry.hlr.ua разом із моїми колегами ми запускаємо блог, де будемо ділитися власним досвідом, знаннями, лайфхаками та новинками у сфері контролю якості в промисловості.
Понад 30 років я працюю з авіатехнікою, складними приладами й електроустаткуванням. Як прилади в кабіні літака необхідні для виконання пілотування та розуміння коректної роботи систем, так і контроль якості в будь-якому виробництві необхідний для розуміння відповідності встановленим стандартам і стабільності робочих процесів. Тож я буду знайомити Вас тільки з надійними й перевіреними рішеннями для належного контролю якості в різних галузях.
Сьогодні поговоримо про целюлозно-паперову промисловість та вимоги до картонної упаковки зокрема.
Якісний та міцний пакувальний матеріал надає товарові презентабельного вигляду, а головне – захищає продукцію від пошкодження під час транспортування й зберігання. Обладнання з контролю якості картону та пакування допомагає визначати його відповідність стандартам і вимогам, а отже, стійкість такого пакування до багатьох факторів впливу.
Особливості та сфери використання пакувального картону
Найважливіша характеристика пакувального картону – жорсткість. Саме вона забезпечує тарі збереження форми, а упакованим товарам – цілісність. Жорсткість картону залежить від сировини, з якої він виготовлений. Це може бути целюлоза, деревна маса чи макулатура.
Картон із деревної маси виробляється з деревини і є найміцнішими. Чим довші й міцніші волокна, тим жорсткішим він буде. Так, волокна хвойних дерев зазвичай довші, тому дають більшу міцність і жорсткість, тоді як листяні дерева мають коротші волокна та надають гладкості й рівномірності.
Волокна макулатури зазвичай мають коротші й менш міцні зв’язки через повторне перероблення, що знижує жорсткість такого картону. Проте їх часто використовують для внутрішніх шарів або комбінують із первинними волокнами, щоб збільшити жорсткість і знизити вартість.
Картон має широке застосування в різних галузях завдяки стійкості до деформації, легкій вазі, екологічності й можливості повторного перероблення. Компанії, що акцентують увагу на екологічності, обирають пакувальний картон як альтернативу пластику для створення упаковок, які легко піддаються вторинному переробленню чи біорозпаду.
Фармацевтика, харчова, хімічна промисловість, будівництво, приладобудування, меблеве, лікеро-горілчане виробництво – лише частина галузей, де використовується картонна упаковка.
Загалом, пакувальний картон є незамінним матеріалом для багатьох галузей, які потребують надійної, економічної та екологічної упаковки.
Міжнародні й національні стандарти випробувань картону та пакування
Для перевірки показників якості картон піддають лабораторним випробовуванням відповідно до встановлених стандартів. У процесі контролю досліджують характеристики міцності й жорсткості під час механічних випробувань на стискання, згин, розрив, злом, розшарування та продавлювання.
Серед стандартів, що діють в Україні й визначають методи контролю якості картону:
- ДСТУ EN ISO 12048:2022 (EN ISO 12048:2000, IDT; ISO 12048:1994, IDT) «Упаковка. Повні, заповнені транспортні пакети. Випробування на стиснення та укладання за допомогою тестера на стиснення»
- ДСТУ EN ISO 2759:2022; ДСТУ ISO 2759:2007 «Картон. Визначення опору продавлюванню»
- ДСТУ ISO EN ISO 3037:2023 «Картон гофрований. Визначення опору роздавлюванню кромкою (метод невощеної кромки)»
- ДСТУ ISO 12192:2008 «Папір і картон. Визначення міцності методом стиснення кільця»
- ДСТУ 2745-94 (ISO 8791-1:1986) «Папір та картон. Визначення шорсткості / гладкості (методи із застосуванням пропускання повітря)»
Перелічені в стандартах методи – це лише частина переліку випробувань картону. Кожен із методів передбачає використання обладнання, що забезпечить точність вимірювань. ХЛР має у своєму портфелі тестери й аналізатори від різних виробників випробувального обладнання, які аналізують якісні та кількісні показники.
Обладнання для випробовування картону й пакування
Визнана в усьому світі провідним постачальником вимірювальних приладів із коефіцієнтом тертя, компанія Testing Machines Inc. (TMI) пропонує широкий асортимент обладнання для перевірки фізичних властивостей паперу та гнучкої упаковки:
- Tестер коефіцієнта тертя / відшаровування 32-76e – використовує передове програмне забезпечення для цифрової сигналізації сили та високошвидкісного збору даних для забезпечення неперевершеної точності й повторюваності під час тестування COF і відшаровування. Тестер дозволяє випробовувати: пластикову плівку, упаковку, папір, етикетки, покриття, картонні коробки, клеї, фольгу та друковані матеріали.
- Автоматична випробувальна станція гладкості Бекка – повністю автоматизована десятиголовкова випробувальна станція для швидкого визначення гладкості паперу й картону за методом Бекка. Десять вимірювальних головок автоматично тестують зразок шириною 300 мм і відображають розрахункове середнє значення.
- Тестер міцності зчеплення паперу й картону, модель 80-20 – призначений для визначення міцності внутрішнього зчеплення різних типів паперу й картону відповідно до TAPPI T 569 та ISO 16260. Прилад вимірює загальну енергію, необхідну для розшарування внутрішніх волокон зразка у напрямку типу «Z» у два шари.
RYCOLAB пропонує понад 30 продуктів для контролю якості картону й упаковки, серед яких:
- Тестер роздавлювання RYCOLAB RL-CT-A – пристрій для вимірювання міцності на стискання картону й гофрокартону. Діапазон вимірювання – до 5000 Н із точністю ± 1 %. Автоматичний цикл випробувань із виявленням обриву й автоматичним поверненням у вихідне положення після обриву робить виконання тестів дуже простим для операторів.
- Горизонтальна машина для розтягування – прилад з діапазоном вимірювання до 1000 Н із точністю ± 1%, а також автоматичним тестовим циклом та поверненням у вихідне положення після обриву.
- Тестер стискання коробки – пристрій для перевірки міцності на стиск гофроящиків / картону відповідно до міжнародних стандартів. Для готових упаковок тест на стискання використовується для вимірювання опору стиску, деформації та здатності до штабелювання.
Testometric – компанія, що вже понад 50 років розробляє випробувальне обладнання для контролю якості.
Тестер стиснення ящиків 25КН СТ, модель 17-40-0001 від Testometric – це чотириколонний надпотужний прилад, призначений для визначення стискальних зусиль, яким піддається транспортний ящик під час транспортування або штабелювання на складі. Ящики можуть бути випробувані до повного руйнування або автоматично утримуватися під заданим навантаженням протягом певного часу для оцінювання навантаження під час штабелювання.
Звертайтеся до фахівців ХЛР, щоб підібрати рішення для надійного контролю якості картону й упаковки.
Корисні посилання
Повний перелік обладнання для контролю якості картону й пакування
Тестер коефіцієнта тертя / відшаровування 32-76e
Автоматична випробувальна станція гладкості Бекка
Тестер міцності зчеплення паперу й картону, модель 80-20
Тестер роздавлювання RYCOLAB RL-CT-A
Горизонтальна машина для розтягування
Тестер стиснення ящиків 25КН 17-40-0001 від Testometric
Юрій Онанко,
експерт напряму «Промисловість»