Випробування на розтягнення і стиск: коли руйнування – на користь
Вітаю!
Проаналізувати й розкрити тему випробувальних машин в одній статті – доволі складне завдання, з огляду на їх різноманіття, методи контролю та сфери застосування. У сучасному світі, напевно, не існує галузі промисловості, де не проводилися б випробування матеріалів, а саме експериментальне визначення їхніх механічних і фізичних властивостей.
Тож сьогодні я розповім про метод контролю якості, що включає фізичне руйнування зразків, і про обладнання, яке допомагає проводити випробування на розтягування, стиснення, згинання, а також випробування на розрив.
Руйнівне випробування – спосіб дізнатися про довговічність, надійність і продуктивність різних матеріалів та компонентів. Незважаючи на те, що цей метод завдає незворотної шкоди зразкам для випробувань, отримані знання мають вирішальне значення для забезпечення якості, безпечності й відповідності продукції галузевим стандартам.
Випробування на розтягнення і стиск дають змогу оцінити численні показники випробовуваних матеріалів. Для цього використовуються розривні машини.
Випробування на розтягнення – один із руйнівних методів для визначення поведінки матеріалів під час осьового розтягувального навантаження. Проведення такого випробування регламентується стандартами ДСТУ ISO 6892-1:2019 і ДСТУ ISO 6892-2:2020. Для цього закріплюють зразок у випробувальному пристрої та шляхом розділення траверс машини прикладають силу до зразка. Швидкість руху траверси можна змінювати для управління швидкістю деформації зразка. Отримані дані використовуються для визначення межі міцності на розтягнення, межі плинності й модуля пружності. Випробування на розтягнення застосовується на багатьох матеріалах, включно з металами, пластиками, волокнами, клеями та гумою.
Випробування на стиск проводять для визначення здатності матеріалів чинити опір стискальному навантаженню. Під час випробування зразок стискається, і реєструється деформація залежно від прикладеного навантаження. У результаті випробування визначаються межі пружності, межі пропорційності, межі плинності й міцності на стиск.
Випробування на розтягнення і стиск проводяться за допомогою спеціального обладнання – розривних машин.
Які властивості матеріалів можна проаналізувати за допомогою розривних машин:
- Межу міцності на розрив / межа плинності / межа деформації / межа пошкодження
- За якого напруження матеріал починає ламатися / розтріскуватися
- Межу міцності на стиск і межу міцності на розрив
- Силу утримання / силу зчеплення / силу тертя
- За якого зусилля матеріали більше не зчіплюються один з одним
- Поперечне подовження / зменшення ширини (значення R + N для листового металу)
- За якої сили розтягування матеріал починає деформуватися в поперечному напрямку до напрямку навантаження
- Наскільки велике зусилля розтягування, коли адгезійна сила матеріалу слабшає
Два методи – одне рішення
Випробування на розтягнення і стиск об’єднує в собі універсальна розривна машина – пристрій, що робить можливим проведення ряду випробувань для визначення фізико-механічних властивостей матеріалу, які мають вирішальне значення для проєктування й оцінювання експлуатаційних характеристик.
У продовження теми хочу запропонувати вашій увазі рішення від компанії Mecmesin, яка вже понад 40 років є лідером у галузі випробувань на силу та крутний момент. Прихильність до якості й інновацій зробила цього виробника надійним партнером у різних галузях промисловості, гарантуючи, відповідність продукції суворим стандартам якості й безпеки.
OmniTest від Mecmesin: універсальне рішення для руйнівного контролю
Нова лінійка прецизійних настільних універсальних випробувальних машин (UTM) Mecmesin OmniTest розроблена в одно- й двоколонному виконанні для випробувань на стиск і розтягнення за навантажень від 0,5 до 50 кH. Доступні в різних розмірах і з різною вантажопідйомністю для вирішення різних завдань. Ідеально підходять для тестування продукції в лабораторіях контролю якості, науково-дослідних і дослідно-конструкторських центрах, а також на виробничій лінії.
У чому особливість OmniTest:
- Широкий діапазон застосувань: ряд жорстких випробувальних рам дає змогу визначати фізичні властивості металів, пластиків, композитів, дерева, тканин, скла й кераміки
- Простота використання: усі OmniTest стандартно постачаються з тестовим програмним забезпеченням VectorPro для встановлення на ваш комп’ютер, ноутбук або планшет
- Додаткові можливості: у разі замовлення OmniTest Touch тестер поставляється з попередньо налаштованою консоллю із сенсорним екраном для інтегрованого рішення
- Зручність конфігурації: можливість встановлення тензодатчиків ELS з автоматичним визначенням, без необхідності в конфігурації користувача. Вибравши кілька тензодатчиків ELS, ви можете точно протестувати навіть найнижчі зусилля на випробувальній рамі, розрахованій на значно більше навантаження.
Корисне посилання
Випробувальні машини від Mecmesin
Звертайтеся до спеціалістів ХЛР і обирайте оптимальне рішення відповідно до чинних вимог та ваших потреб.
Юрій Онанко,
експерт напряму «Промисловість»