facebook

Визначення абразивних і фрикційних властивостей на листах глибокого витягання

  • Особливості

Спеціальні випробувальні машини для випробувань на розтяг смуг, випробувань на тертя та випробувань на витягання. Методи випробувань на штампування листового металу забезпечують характерні значення для оброблення металу. Одним із процесів формування листового металу є глибоке витягання. В автомобільній промисловості постійно підвищуються вимоги до властивостей листового металу: до них відносяться, наприклад, висока стабільність за одночасної формуваності та мінімально можливої ваги.

Отримати комерційну пропозицію

Особливості

Можливі види випробувань:

  • Випробування на розтягнення смуги.
  • Випробування на тертя.
  • Трибологічні випробування.
  • Тести на витягання. 

Ці спеціальні випробувальні машини можна використовувати для визначення абразивних і фрикційних властивостей листів глибокого витягання. Такі листи використовуються, наприклад, для капотів двигунів, крил, дверей або стояків. Виробники автомобілів виготовляють такі кузовні деталі способом автоматизованого глибокого витягання. 

Особливості

 Загальні характеристики:

  • Регулювання розтягувального навантаження та швидкості випробування.
  • Регулювання та облік утримувальної сили.
  • Управління регулюванням температури зразка в захватах та опціональне окреме регулювання попередньої температури зразка під захватами 

Draw-bead-тести 

Для контролю потоку матеріалу, щоб лист не змінювався й навіть не рвався локально під час формування, на кромки формотворчого інструменту наносяться так звані витяжні валики. Вони діють як гальма й запобігають надмірному локальному затіканню матеріалу у волочильну форму. Ці чотки є невралгічними точками у процесі малювання. Вони виконують свою функцію лише в тому випадку, якщо між ними та листом існують оптимальні умови тертя. Ці умови тертя задаються мастилом або покриттям листа під час виробництва. Оцинкований листовий метал має властивості ковзання, які використовуються під час волочіння. Мірою тертя є коефіцієнт тертя. Його необхідно визначити, щоб правильно підібрати мастило або правильне покриття для конкретного аркуша. Методом випробування для цього є випробування на витягання (DBT). 

Випробування на тертя 

Замінивши затискний пристрій DBT простими затискними губками без волочильного валика всього за кілька кроків, можна також проводити випробування на силу тертя. Вони включають роботу з особливо високим контактним тиском та максимальною швидкістю протягування. Випробування використовуються для перевірки довговічності поверхневих покриттів, наприклад, згаданого вже цинкування, оскільки формування не повинно порушувати антикорозійний захист листів.

Високоточні, швидкодійні термопари, вбудовані в затискні губки, реєструють зміну температури під час випробування, що також є мірою сили тертя. Ще одне доповнення стосується конструкції затискних губок. Спеціальні упори на шарикопідшипниках по краях затискачів запобігають деформуванню листових зразків під час випробування через незначну нерівномірність контактного тиску перетину затискачів. 

Випробування на розтягнення смуги 

Для проведення випробувань смуги на розтягнення використовуються, наприклад, губки з пірамідальними зубами, які, своєю чергою, легко замінюються у захватах. 

Параметризація випробувань за допомогою програмного забезпечення LabMaster 

Усі відповідні параметри для різних типів випробувань можна встановити у програмному забезпеченні H&P LabMaster. Так само у програмному забезпеченні здійснюється регулювання температури затискних губок, а також сили затискання.

зателефонувати